“MARSYAS ULUSLARARASI KÜLTÜR, SANAT VE MÜZİK FESTİVALİ”NİN ONURLANDIRAN BAŞARISI

Türkiye’de klasik müziğin en saygın ödülü olarak bilinen ve Andante dergisinin düzenlediği “Donizetti Klasik Müzik Ödülleri”nde 2014 yılı adayları kamuoyuna duyuruldu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı ile Dinar Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Marsyas Uluslararası Kültür, Sanat ve Müzik Festivali” de beşinci yılında önemli bir başarıya imza attı. Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde üniversite ve belediye işbirliğiyle düzenlenen festival, klasik müziğin pek çok unsuruyla yöre halkına titiz ve disiplinli biçimde ulaştırılması nedeniyle “Yılın Klasik Müzik Etkinliği” kategorisinde aday gösterildi.

“Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ile Kampüste Senfonik Akşamlar” ve “Süreyya Operası Oda Müziği Konserleri” etkinlikleri ile aynı kategoride yarışacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Uğur Türkmen, “konservatuvarımız, üniversitemiz ve Dinar belediyesi başat olmak üzere, festivalin başından beri emek harcayan herkes için çok büyük bir onur. Ödülü kazanmaktan ziyade algılarda yer etmemiz çok daha önemli. Bu başarıya henüz 5. Yılda ulaşmak ise dikkat çekici. Öğrencilerimize  ‘Sanat devletsiz devlet sanatsız olmaz’ deriz. Festivalin başarısında hiç kuşkusuz devletin organlarının büyük payı var. Bu vesile ile; festival koordinatörü fakı Can Yürük’e müzik direktörü Yıldırım Aktaş’a, Konservatuvar, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Dinar Meslek Yüksekokulu’nun değerli eğitimci ve öğrencilerine, sanat sever dostumuz ağabeyimiz sayın Dinar Belediye Başkanı Saffet ACAR’A, göreve geldiği günden beri konservatuvara ve sanat etkinliklerine desteğini veren rektörümüz Prof. Dr. Mustafa SOLAK’A  teşekkür ederim. 100 seçkin jüri üyesinin  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Süreyya Operası ile Marys’ı değerlendirecek olması, konuya duyarlı sayısız insanın gönlüne girebilmemiz bizi çok heyecalandırdı ve gelecekte daha titiz çalışmalar için motive etti”dedi

11 farklı kategoride ödül verilecek

Beşincisi düzenlenen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde bu yıl toplam 11 kategoride adaylar belirlendi. Yılın Bestecisi, Yılın Piyanisti, Yılın Yaylı Çalgılar Yorumcusu, Yılın Üflemeli Çalgılar Yorumcusu, Yılın Oda Müziği Topluluğu, Yılın Opera Solisti (Kadın), Yılın Opera Solisti (Erkek), Yılın Dansçısı (Kadın), Yılın Dansçısı (Erkek), Yılın Genç Müzisyeni (30 yaş altı), Yılın Klasik Müzik Etkinliği kategorilerinde toplam 33 kişi, topluluk ve etkinliğin aday gösterildiği “5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri”nin Yaşamboyu Başarı Ödülü ise Türkiye’nin en seçkin solistlerinden biri olan keman sanatçımız Ayla Erduran’a takdim edilecek.

Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nin şartnamesi gereğince, kamuoyuna duyurulan 2014 yılı adayları, önümüzdeki aylar içinde, ülkemizin müzik dünyasıyla bağlantılı performans, eğitim, basın ve organizasyon alanlarında faaliyet gösteren 100 dolayındaki seçkin temsilcisinin oylarına sunulacak. Oyların tasnif edilmesinin ardından Eylül ayında kamuoyuna açıklanacak ödül sahiplerine ödülleri, Ekim ayında Andante dergisinin Beyoğlu Belediyesi ve Kültür ve Sanat Varlıklarını Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın (KÜSAV) ev sahipliği ve desteğiyle düzenleyeceği görkemli bir törende takdim edilecek.

  1. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri Aday Seçici Kurulu, Andante dergisi yazarları Serhan Bali, Şefik Kahramankaptan, Ayşe Öktem, Zerhan Gökpınar, Ahmet Makal, Yakup Kıvrak, Ece İdil, Kazım Hasanefendioğlu, Selen Yılmaz ve Simge Burhanoğlu’ndan oluşuyor.